Here's a couple examples. On Wednesday we got a rotisserie chicken from the DeKalb Farmer's Market, because they're free-range and delicious. If it's too hot and I can't roast one myself, I'm completely happy with one of theirs. That was $6.99, so we had half of it on Wednesday making it $3.50 for the chicken. Then we each had an ear of corn ($1 for 4 ears), for another 50 cents, plus green beans which came to about 45 cents (everything was from the DeKalb Market and all regionally grown which may help with the lower prices). So dinner for the two of us was a little less than $4.50. Last night: the rest of the chicken ($3.50); 2 ears of corn plus a green chile and some butter beans to make succotash (0.50 + 0.15 + 0.25 = 0.90); half a baguette (0.50). Total was $4.90. Huh. Could have done better, that's closer to $5!
This all sounds a little bit tedious but it's actually kind of fun. At very least it helps with perspective: you realize that you may want that frozen pizza because it seems cheap and easy (I harbor a secret love for frozen pizza, did you know that?) but it actually costs around $7 or $8...which is double what you would spend on a meal that was entirely homemade, not to mention far more healthy and well-balanced. It's interesting. Or you could buy a container of chicken stock but then you're adding almost $3 to your meal right there, where you could just have made stock more or less for free from leftover chicken bones and a few veggies(which is what I'll do with the rotisserie leftover from this week). But this isn't supposed to be about beating yourself up over a couple extra cents ("I could have saved 0.15 if only I'd left the chile out of my succotash!") or getting out the calculator instead of enjoying your dinner. It's just another way to consider consumption...and maybe save a few bucks every month. Wish us luck!
No comments:
Post a Comment